De Regeling subsidie vaste lasten financiering COVID-19 (TVL) bood MKB-ondernemingen financiële ondersteuning voor hun vaste lasten. Deze regeling volgde de Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren (TOGS) op. De aanvraagperiode voor deze subsidie is echter per 1 juli 2022 vervallen.
De oorspronkelijke ‘Regeling subsidie financiering vaste lasten MKB COVID-19’ is gepubliceerd op 29 juni 2020. Een andere bronpublicatiedatum was 9 februari 2021 voor de oorspronkelijke regeling. De huidige versie van de regeling dateert van 28 juni 2022.
De TVL voor het eerste kwartaal van 2022 is gepubliceerd in Staatscourant 2022, Nr. 6024. Voor dit kwartaal kon het subsidiebedrag 100 procent van de berekende vaste lasten bedragen. De vervaltermijn van de regeling wijzigde naar 1 januari 2022.
De regeling subsidie vaste lasten financiering COVID-19 was een van de steunmaatregelen van het kabinet om ondernemingen te helpen tijdens de coronacrisis. Het kabinet introduceerde een breed scala aan maatregelen – niet alleen voor vaste lasten, maar ook voor loonkosten en belastinguitstel – inclusief garantiestellingen, leningen en subsidieregelingen. Specifiek voor vaste lasten bestonden er verschillende subsidieregelingen in Nederland.
Een voorbeeld was de eenmalige subsidieregeling die maximaal 3.500 euro per periode kon vergoeden van 1 maart tot 1 september 2020, oplopend tot 7.000 euro vanaf 1 september 2020, waarvoor ook sportverenigingen zonder winstoogmerk in aanmerking kwamen. Verder was er de subsidie Vaste Lasten financiering COVID-19 wegens Nachtsluiting (VLN) in het vierde kwartaal van 2021, met een vergoedingspercentage tussen 50 en 85 procent van het omzetverlies. Daarnaast bestonden er specifieke subsidies voor de culturele en creatieve sector, zoals voor aanpassing van podiumkunsten, ondersteuning van OCW-cultuurinstellingen en fondsen, en tijdelijke bijdragen voor musea met urgente financiële problemen.
De specifieke wijzigingen, verlengingen en vervallen onderdelen van de Regeling subsidie vaste lasten financiering COVID-19 zijn niet gedetailleerd in de beschikbare informatie. Wel zijn er wijzigingen doorgevoerd in de gerelateerde NOW-regeling, een andere belangrijke steunmaatregel tijdens de coronacrisis. Minister Koolmees informeerde de Tweede Kamer op 1 mei 2020 over vier aanpassingen in de NOW-regeling. Deze betroffen nieuwe bepalingen voor onder meer de concernbepaling, werkmaatschappij, openbaarmaking en loonkostensubsidie. Na de initiële inwerkingtreding in 2020 volgde een tweede aanpassing van de NOW-regeling. Eerder, op 3 april 2020, was een wijzigingsregeling van de NOW al gepubliceerd in de Staatscourant. Daarnaast werden er voor 1 mei 2020 al enkele technische aspecten van de regeling aangepast. Een omvangrijke wijziging kan soms leiden tot de intrekking van een oude regeling en de vaststelling van een nieuwe.
De aanvraagperiode voor de Regeling subsidie vaste lasten financiering COVID-19 is per 1 juli 2022 vervallen. Daarom zijn specifieke vervolgstappen of alternatieven na een afwijzing van deze regeling niet direct van toepassing. Toch is het bij elke afwijzing van een subsidieaanvraag belangrijk om de redenen te begrijpen. Een afwijzingsbrief of statusdocument vermeldt de redenen voor de afkeuring. Dit geeft u inzicht in de punten die u kunt aanpakken voor een eventuele toekomstige aanvraag. Wanneer een financieringsaanvraag wordt afgewezen, ontstaat de noodzaak om alternatieve financiering te zoeken. Deze alternatieve financiering kan een andere vorm van lening zijn. U moet dan ook rekening houden met potentieel veranderde voorwaarden.
Overheidsregelingen en specifieke leningen maken het mogelijk om geld te lenen voor het verduurzamen van uw huis. De SVn Duurzaamheidslening is specifiek bedoeld voor het verduurzamen van uw woning. Een duurzaamheidslening maakt uw woning energiezuiniger. Voor bestaande woningen geldt de Energiebespaarlening. Dit is een goede optie als u uw huis energiezuiniger wilt maken.
Particuliere woningeigenaren met een verzamelinkomen tot 60.000 euro kunnen rentevrij lenen voor woningverduurzaming. Huiseigenaren met een jaarlijks verzamelinkomen tot 60.000 euro komen hiervoor in aanmerking voor een rentevrije lening. Dit is een aanzienlijk voordeel voor gezinnen die de energierekening willen verlagen. Daarnaast mag u extra lenen voor verduurzaming, tot 6% boven de waarde van de woning, volgens de NHG-richtlijnen. Een extra lening voor verduurzaming mag maximaal 106% van de marktwaarde van de woning bedragen. De mogelijkheid bestaat om meer te lenen, tot 106% van de waarde van het huis, door te verduurzamen. Dit extra bedrag voor verduurzaming komt bovenop de maximale hypotheek die op inkomen is gebaseerd. U kunt hierover meer informatie vinden over geld lenen voor huis verduurzamen.
Voor de aanvraag van de Regeling subsidie vaste lasten financiering COVID-19 zijn geen specifieke documenten gedetailleerd in de beschikbare informatie. Wel is het zo dat een subsidieaanvraag het verzamelen van benodigde documenten vereist. Het zorgvuldig verzamelen van alle benodigde documentatie is een cruciale stap in elk aanvraagproces, ook voor leningen. U moet ervoor zorgen dat deze documenten bij de hand zijn tijdens het invullen van het formulier, zoals het UWV ook aangeeft. Vaak helpt een checklist in het aanvraagformulier om alle benodigde informatie en eventuele bijlagen te verzamelen. Het correct indienen van de vereiste documenten is essentieel om de aanvraag af te ronden, of het nu gaat om een nieuwe subsidie of het wijzigen van een bestaande lening.